Rotate Icon Best viewed in portrait

دایره های استفان کاوی – انگیزه سازی & انگیزه سوزی 1


در کدام دایره زندگی می کنید؟ انگیزه ساز یا انگیزه سوز ؟

اساتید روانشناسی موفقیت راجع به انسان میگن: انسان یا در حال پیشرفته و یا در حال پسرفت. حد وسط نداره. یک انسان نمیتونه بگه من ساکن هستم نه پیشرفت می کنم و نه پسرفت. همه ما انسانها باید کاری کنیم که هر روزمون بهتر از دیروزمون باشه .اگه یه  روزمون مثل روز قبل باشه، به اندازه همون یک روز پیرتر شدیم و جای این عمر رفته چیزی بدست نیاوردیم.

اما سؤال اینجاست: آیا همین الان در مسیر پیشرفت هستیم؟ و چطور خودمون رو طوری تنظیم کنیم که در مسیر پیشرفت قرار بگیریم؟

برای اینکه به دو سوال بسیار مهم و حیاتی بالا پاسخ بدیم نیازه بدونیم که در کدوم قسمت دایره های استفان کاوی داریم زندگی میکنیم. استفان کاوی یکی از معلمان بزرگ رشد شخصی و سخنرانان انگیزشی آمریکا بود و به سبب کتاب "هفت عادت مردمان مؤثر" به شهرت جهانی رسید. توصیه میکنم کتابش رو بخونید. موضوع دایره ها رو هم توی همین کتاب مطرح کرده که در ادامه توضیح میدم.

دایره بزرگ قرمز رنگ که در شکل 1 نشون داده شده، دغدغه ها و نگرانی های ما رو نشان میده. درآمد، تحصیل، ازدواج، شغل، قیمت دلار، مسکن، خلق و خو، فرهنگ جامعه، محیط زیست، آینده فرزندان و ... . همه و همه در دایره قرمز رنگ قرار می گیرند.

دایره سبزرنگ که در درون دایره قرمز رنگ جا گرفته و در شکل 2 نشون داده شده، دغدغه ها و مسائلی هستند که می تونیم روشون تأثیر بذاریم. مثلاً ما می تونیم روی میزان تحصیلاتمان تأثیر بذاریم و اون رو ارتقا بدیم اما روی قیمت دلار و مسکن فعلاً تأثیری نداریم. قاعدتاً دایره سبزرنگ کوچکتر از دایره قرمز رنگ است چون چیزایی که روی اونا نفوذ داریم خیلی کمتر از چیزایی است که روی آنها نفوذی نداریم. با توجه به این دو دایره دوتا محدوده داریم

- محدوده تأثیر که درون دایره سبزرنگه و در شکل 3 نشون داده شده

- و محدوده عدم تأثیر که بین دایره سبز و قرمزه و در شکل 4 با رنگ نارنجی نشون داده شده

حال با توجه به این دو دایره به سؤالات زیر پاسخ دهید:

  1. معمولاً با دوستانتون راجع به چه چیزهایی صحبت می کنید؟ مطالبی که بر اونها نفوذ دارید یا اونایی که نفوذ ندارید؟ بیشتر راجع به وضعیت مملکت و مسئولان و نوسان قیمت صحبت میکنید یا اینکه در شرایط فعلی چه کارهایی می تونید انجام بدین؟
  2. معمولاً تو وقت خلوتتون به چیزی فکر می کنین؟ این افکار توی کدوم محدوده قرار می گیرن؟
  3. چه خبرهایی رو دنبال می کنین؟ خبرهایی که بدردتون میخوره و به کارتون میاد یا خبرهایی که صررفاً جنبه اطلاعات عمومی داره و بیشتر شما رو از وضعیت موجود ناامید میکنه
  4. تمرکز اصلی تون روی چه کارهایی هست؟ کارایی که توی محدوده تأثیره یا عدم تأثیر ؟

پاسخ به این سوالها نشون میده توی کدوم محدوده داریم زندگی می کنیم. فقط باید با خودمون روراست باشیم.

حالا که موقعیت خودمون رو متوجه شدیم ببینیم قانون این دایره ها چیه؟

یادمون باشه اگه بیرون دایره تأثیر باشیم، جهت نیروهایی که اعمال می کنیم، به شکل 6 خواهد بود. یعنی به خاطر پرداختن به مسائلی که هیچ تأثیری بر آن نداریم، مسائلی که روشون تأثیر داریم هم از دست میدیم. در نتیجه دایره تأثیرمون مدام کوچک و کوچکتر میشه و همراه با اون انگیزه ما هم کم و کم تر میشه.

اما اگه محدوده عدم تأثیر رو رها کنیم و بچسبیم به دایره تأثیر خودمون، مطابق شکل 5 داریم نیروها رو طوری اعمال میکنیم که دایره تأثیر مدام بزرگ و  بزرگتر میشه.

کسی که در دایره تأثیر زندگی کنه، در مسیر پیشرفت و توسعه قرار میگیره و همین عامل انگیزه و امیدش رو برای پیشرفت بیشتر و بهتر افزایش میده.

پس اگه در دایره تأثیر هستی خوش بحالت. تو در محدوده ای زندگی میکنی که انگیزه سازه

اما اگه در محدوده عدم تأثیر داری زندگی میکنی در محدوده ای زندگی میکنی که انگیزه سوزه. پس همین الان تصمیم بگیر که مهاجرت کنی به دایره تأثیر. مطمئن باش این سفر، همه اش امید و شادیه.

حالا که جریان دایره های استفان کاوی رو متوجه شدیم، برای تکمیل بحث بذار یه داستان کاملاً واقعی رو برایت تعریف کنم. این داستان رو می تونی در مقاله "دایره های استفان کاوی انگیزه سازی & انگیزه سوزی 2" مطالعه کنی. خیلی انگیزه بخشه.

 

برای اینکه بتونید دی ان ای انگیزه خودتون رو کشف و فعال کنید پیشنهاد می دهم بسته آموزشی " DNA انگیزه در کاهش وزن" رو ببینید.

نظرات

ارسال نظر